DIY Granola

100_4283

We eat a lot of whole grain at our house.  Research has shown that our bodies process whole grains much more efficiently and they provide a slower insulin hit to the pancreas. With Type II Diabetes rampant on both sides of our family, we try to maintain a healthy life style in hopes of avoiding this disease. 

Sugary foods are rampant in our food choices.  From sugar saturated French fries, to sugar being added to milk, we are inundated with sweetness.  Our bodies develop the taste for it and subsequently crave it.  No wonder this nation’s over-all health is in such distress. 

When we began the journey into eating more natural foods we discovered that we really like granola and yogurt for breakfast.  I find the flavored yogurts cloyingly sweet and store purchased granola too sweet and expensive. 

I discovered a musilex type breakfast mix on a cruise vacation and come pretty close to duplicating it for my daily breakfast.   I use plain, low-fat yogurt, flavored with about half a teaspoon of freezer jam and topped with half cup of my home-made granola.  Not all granola recipes are the same, but this particular blend mimics what I found on the cruise ship breakfast bar.  It isn’t fancy, but I think it is delicious.

Start with 6 cups of old fashioned oatmeal.  Don’t use the quick or instant variety.  Add 1 1/2 cup of walnut pieces and 1 1/2 cup of sunflower seeds.  Mix well in a large bowl.

In a separate bowl mix 1/2 cup of canola oil and 1/2 cup of honey till well blended.  Pour this blend over the oat mix and stir well to coat evenly.  Spread onto a large, greased cookie sheet with a lip and bake in a preheated 300 degree oven for a total of 30 minutes.  Stir every 5 minutes after the first 15 and watch carefully so it doesn’t burn.

Cool out of pan.  I cover my counter with parchment paper and spread the mix evenly.  When cool, mix with @3 ounces of dried fruit (I use dried cranberries), and store in air-tight container.  I use a large glass pickle jar.  This makes @30 half cup servings. 

Because I tend to shop at big box grocery stores and purchase in bulk, I always  have most of the ingredients for this readily available in my pantry.  I have not done a price comparison on how this compares to purchasing bags of granola from the grocery store, but I am pretty sure it is much less expensive.  This would be a great home-school math project or even a fun exercise for one of you number geeks out there.  If you decide to do the math, please let me know what your findings revealed.

 

Advertisements